Filosofie BFIT

Rádi bychom ti představili první fitness centrum v Žirovnici a širokém okolí. Pokud máš pár minut svého drahocenného času a chceš se dozvědět něco více o celém projektu, tak pokračuj ve čtení. Aby bylo vše co nejpřehlednější, tak jsme vyzpovídali přímo našeho zakladatele Tomáše Knotka.

Ahoj Tome, můžeš se nám prosím lehce představit a sdělit nám, o čem se to tady přesně vůbec bavíme?

Tereza

Ahoj, jmenuji se Tomáš Knotek a rád bych Vám v následujících verších řekl něco víc o mně a především o nově budovaném fitku v Žirovnici.

Po dlouhém tápání nad tím, jak představit celý projekt BFIT široké veřejnosti mě nenapadlo nic lepšího než se trochu rozepsat a do celého dobrodružství vás všechny, kteří se chtějí dozvědět něco více, zasvětit. Za mě nejlepší cesta, jak se vyhnout všelijakým spekulacím kdo a jak, proč a s kým. Takhle to budete mít pěkně z první ruky. Nebudu to dále protahovat, pojďme na to.

Tomáš Knotek, zakladatel

OK, kdo všechno za celým projektem tedy stojí?

Tereza

V první řadě jsem to já, autor tohoto článku a řekněme člověk v jehož hlavě se narodila myšlenka vybudovat v Žirovnici další sportoviště. Sám bych na to všechno ale nestačil, takže jsem se do podnikání pustil ještě s mým dlouholetým kamarádem Jakubem Vodáčkem a jeho švagrem Tadeášem Gojdičem. Jsme takoví tři mušketýři kdy každý z nás má svou specifickou roli, vzájemně se však skvěle doplňujeme a ve všem si pomáháme. Přestože na začátku všeho stála právě myšlenka vybudovat v Žirovnici fitko, ještě dříve začalo naše podnikání trošku v jiném segmentu, konkrétně v hotelnictví. Od ledna 2021 jsme začali společně provozovat hotel Artaban. A právě do hotelu věnují kluci velkou část svého úsilí. Jakub zastává roli ředitele a Tadeáš pro změnu roli šéfkuchaře. Na mě tedy zbylo naše druhé dítě, tedy BFIT.

Tomáš Knotek, zakladatel

Jak celá myšlenka vybudovat v Žirovnici fitko vlastně vznikla?

Tereza

Při této otázce se musím vrátit v čase o pár let zpátky, konkrétně do mého posledního ročníku bakalářského studia. Tenkrát jsem si jako téma své závěrečné práce zvolil zakladatelský projekt. Po chvíli přemyšlení jsem měl jasno, ve své práci se zaměřím na otevření nového fitka v místě svého bydliště, tedy v Žirovnici. Nebylo to poprvé co mi proletěla hlavou tato myšlenka. Žirovnici a zdejší komunitu jsem vždycky vnímal tak, že má ke sportu blízko. Co se týče sportovišť, tak si myslím, že na tom naše město není vůbec špatně, samozřejmě vždycky to může být lepší, ale máme tady sportovní halu, i po těch letech, pořád důstojné sportoviště, tenisové kurty, nohejbalový kurt, víceúčelové hřiště a v neposlední řadě fotbalový svatostánek Budín (směje se). Krásnou přírodu, do které můžeme vyrazit na procházku, proběhnout se nebo se projet na kole také neberme jako samozřejmost. Ale jak se říká, vždy je prostor ke zlepšení. A v mých očích je to právě fitko, tělocvična, posilovna (jak chcete), které nám tu z mého pohledu chybí. Proto jsem se rozhodl o tom v mé práci rozepsat a byl jsem přesvědčen, že má práce komisi zaujme a případné námitky si obhájím. Tenkrát jsem ale neměl sebemenší tušení, že by má práce mohla nabrat až tak reálných rozměrů. To se změnilo o rok později, kdy jsem nastoupil na navazující studium. Pralo se to ve mně už dlouho, ale teprve tam jsem definitivně zjistil, že mě škola již absolutně nenaplňuje a jediné, co mi přináší, jsou spíš nervy, než potěšení. V tu chvíli jsem si řekl a dost, chci se živit něčím co mi bude dávat smysl, bavit mě a posouvat v životě dál. Se školou jsem seknul, ale než jsem sebral odvahu to oznámit doma, několik týdnů jsem ještě jezdil do Českých Budějovic, kde jsem měl spoustu času na to přemýšlet, utřídit si myšlenky a rozhodnout se jakým směrem se v životě vydám dál abych byl pokud možno šťastný. Přemýšlel jsem dlouho o všem možném i nemožném, ale stále se mi vracela na mysl má zmiňovaná bakalářská práce, až jsem si řekl no co, za zkoušku nic nedám, jdu zjistit jaké jsou možnosti a zda je vůbec něco takového reálné a v mých silách. Vzal jsem telefon a začal jsem obvolávat.

První telefonát jsem nasměroval k vedení jindřichohradecké Jednoty jakožto k vlastníkovi budovy, s kterou jsem měl velké plány. Cílem bylo zjistit současnou situaci, tedy zda je budova stále na prodej. Dozvěděl jsem se, že prodej budovy je stále aktuální, ale pokud mám skutečný zájem neměl bych dále v celé věci otálet, protože už se údajně ozvali zájemci na dlouhodobý pronájem. Bylo mi řečeno, že největší zájem projevil nejmenovaný pneuservis a Jednota už s ním zahájila jednání o možném pronájmu. Prodej budovy by však uvítali více. Slíbili mi tedy, že mi poskytnou potřebný čas na rozmyšlení a prozatím stopnou další jednání o pronájmu. Času na rozhodnutí mi ovšem moc nedali a já musel začít rychle jednat a shánět potencionální investory, kteří by byli ochotni můj projekt podpořit. Samozřejmě, že mě jako první napadl bankovní úvěr a možnost využít nějaký z dotačních programů. Setkal jsem se s několika lidmi abych zjistil více a stal se tak dostatečně informovaný v této problematice. Bohužel jsem zjistil, že tudy cesta nepovede. K tomu abyste dosáhli na bankovní úvěr potřebujete detailně zpracovaný podnikatelský záměr a především firmu alespoň s dvouletou historií. Tady pšenka nepokvete řekl jsem si. Jdeme dál. 

Měl jsem typy na pár lidí, kterým bych mohl svůj podnikatelský záměr představit a doufat, že někoho z nich zaujme a rozhodne se mě podpořit. A ono to vyšlo, vsadil jsem na šťastnou kartu. Oslovil jsem pány, ke kterým jsem měl ze všech potencionálních investorů nejblíže. Říká se, že bez známostí to v dnešním světě nejde, minimálně i v mém příběhu sehrály známosti klíčovou roli. Vděčím za to všechno především mému otci, díky kterému jsem měl, jak se říká, pootevřená vrátka k již zmiňovaným pánům. Můj otec totiž také spadá do skupiny těchto pánů, a tak mi poradil, ať se zkusím spojit s panem Kosmou, jakožto jejich zastupitelem a do celé situace ho zasvětím a třeba nalezneme společnou řeč. Nevím jak moc moje vize pana Kosmu a zbytek jeho společníků přesvědčila nebo nepřesvědčila, ale vím jistě, že představa toho, že z Jednoty vznikne pneuservis, navíc v těsné blízkosti hotelu, který vybudovali je děsila. Ano, tito pánové jsou zároveň vlastníky již zmiňovaného hotelu Artaban, který jak už jsem avizoval, provozujeme s kolegy od začátku roku 2021. Myšlenka vybudovat fitko, které by zároveň mohlo sloužit jako přidaná hodnota pro hotel pro ně byla mnohem přijatelnější a smysluplnější. No a tak jsme si od pánů půjčili s kolegy potřebné finance na rekonstrukci a vybavení a pustili se do budování našeho velkého snu. Všem těmto milým chlapíkům ze společnosti Havlíčkovo, s.r.o. jmenovitě panu Brunerovi, Kosmovi, Tolknerovi, Žižkovi a v neposlední řadě mému otci bych tímto chtěl strašně moc poděkovat. Za jejich podporu a vloženou důvěru do našeho projektu. Bez nich by toto všechno, čím se teď zabýváme, na čem pracujeme, co nám přináší radosti i starosti nebylo možné. Zasloužili se o to, že naše město bude zase o něco lepším místem pro život. Díky pánové, vážíme si toho!

Tomáš Knotek, zakladatel

Rekonstrukce bývalé Jednoty na BFIT

Tereza

Prodej a předání budovy proběhlo bez problémů, a tak jsme se mohli pomalu pustit do práce. Nechali jsme si vypracovat, alespoň základní projekt, ve kterém jsme si odladili kde, jak, proč a co bude. No řeknu vám přátelé už samotné zpracování projektu a následné vyřizování stavebního povolení byl pěkný oříšek a častokrát jsem si říkal, sakra, do čeho jsme se to pustili? Nakonec to všechno naštěstí dobře dopadlo a nelžu vám, zhruba po třičtvrtě roce jsme se dočkali stavebního povolení.

Práce však vypukly dlouho předtím, než jsme dostali schválení od úřadů. Takovou dobu jsme si nemohli dovolit čekat se založenýma rukama. Máte půjčené peníze, naskakují vám úroky, vážně jsme nebyli v takové pozici abychom si mohli v klidu dovolit vyčkávat kdy se úřady uráčí nám vydat stavební povolení. Potřebovali jsme se okamžitě pustit do práce a rychle otevřít, abychom co nejdříve začali vydělávat a splácet tak půjčené peníze. Hned potom co jsme obdrželi hotový projekt se mohly zbíječky rozezvučet v plné parádě. Pobourali a zdemolovali jsme toho skutečně hodně, výsledkem bylo asi 25 valníků suti. Musím říct, že už v tu dobu to byla posilovna na úrovni :-D. S klukama ze společnosti KAPPstav jsme po způsobeném nepořádku opět rychle začali dělat budovu hezčí a hezčí a to jak zevnitř, tak zvenčí. Rekonstrukce proběhla opravdu rozsáhlá a moc památek na bývalou Jednotu zde nezůstalo. Věřím, že jsme z těchto nádherných prostor dostali maximum možného a hodně z vás se o tom přijde na vlastní oči, ideálně i pěsti přesvědčit a tuto sportovní a relaxační oázu si zamiluje. Po celou dobu rekonstrukce, která trvala prakticky dva roky jsme se maximálně snažili podporovat zdejší drobné živnostníky a menší firmy. Rád bych tímto poděkoval všem, kteří se na realizaci podíleli.

Tomáš Knotek, zakladatel

Co v sobě ukrývá název BFIT?

Tereza

O tom jak naše nové fitko pojmenujeme jsme přemýšleli taky poměrně dlouhou dobu. Nakonec se nejvíc ujal nápad mého staršího bráchy. Ten jako první přišel právě s BFITem a mě jeho myšlenka dávala hned trojí smysl. Za prvé když zde zapojíme trochu angličtiny název v sobě nese buď fit. Za druhé mi v Žirovnici prakticky všichni říkají béďo, bedis nebo beďáre, což je přezdívka, kterou si vysloužil již můj děda a byla mu přidělena údajně u skautů a dochovala se až dodnes. Takže kdyby někdo chtěl může to nazývat třeba Béďa – FIT :-D. Za třetí je to trošku v návaznosti na již zmiňovaný sousedící hotel Artaban, který si mezi zdejšími získal přezdívku Áčko (jdeme do Áčka na jedno), tak proč nechodit do Béčka se trošku zapotit :-D. Ale primárně hlavní smysl je vnesen v první variantě B(e)-FIT-> buď fit -> hýbej se -> makej na sobě -> buď zkrátka v pohodě.

Tomáš Knotek, zakladatel

Hlavní poslání BFITu, o co se snažíme, čeho chceme dosáhnout, proč to celé děláme?

Tereza

Jelikož jsem již od mala byl rodiči vedený ke sportu, právě sport se stal mou životní vášní. Díky sportu se stal můj život radostnější, bohatší, smysluplnější, získal jsem kamarády, disciplínu, zkušenosti, skvělé zážitky, naučil mě snášet prohru a radovat se z vítězství. O to víc mě mrzí, že sport se lidem (především těm nejmenším z nás) rok od roku více zdaluje. Hodin tělocviku ve školách nepochopitelně ubývá a děti začínají mít úplně jiné zájmy, což si myslím, že je obrovská chyba a je nejvyšší čas se pokusit s tím začít něco dělat, protože je důležité si uvědomit a bohužel celá řada lidí to stále bere na lehkou váhu, že zdraví je to nejcennější, co máme a bez pohybu nelze své zdraví utužovat. Pohyb společně se zdravým stravováním, dostatkem spánku a duševní pohodou je základním předpokladem k celkovému zdraví člověka. Především vlivem sedavého zaměstnání a celkově pohodlného stylu života dochází k tomu, že máme pohybu nedostatek a přispívá to tak k riziku vzniku neinfekčních chorob (známých také jako tzv. civilizační nemoci). Jedná se především o nadváhu a obezitu, kardiovaskulární choroby, cukrovku II. Typu a nádorová onemocnění neboli rakovinu. Na vině je bezesporu dnešní uspěchaná doba. Velká část lidí se totiž v dnešním světě žene za slávou a bohatstvím a své zdraví staví na druhou kolej, konec konců se o tom zmínil i samotný Dalajláma když se ho ptali co ho na lidstvu nejvíce překvapuje, odpověděl: „Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali své zdraví, a pak se tak znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost.“ Bohužel na to nejvíce doplácí naše děti, jelikož rodiče buďto nemají čas nebo v horším případě chuť se jim věnovat. Není nic jednoduššího než děti posadit k televizi či jim do ruky strčit tablet, hlavně, že je o zábavu postaráno, nemám pravdu? Bohužel ani hodina tělocviku ve škole tento problém nevyřeší, tady si musí šáhnout do svědomí rodiče a pokud chtějí pro své dítko opravdu to nejlepší měli by mu dopřát pohyb a je úplně jedno jaký, hlavně abychom neseděli doma na zadku. Právě nedostatek pohybu společně se špatnými stravovacími návyky nás a naše děti jednoho dne dožene do velkého maléru. Nedá mi to a musím vám jen pro zajímavost sdělit některé nelichotivé statistiky, nad kterými by jistě stálo za to se alespoň zamyslet. Podle britské studie je ČR nejméně zdravou zemí světa. Hlavním ukazatelem této studie je konzumace alkoholu, tabákových výrobků a počet lidí trpících obezitou. Dále je ČR podle WHO druhou "nejtlustší" zemí hned po Rumunsku. Nevím jak Vám, ale mně se tyto statistiky nečtou zrovna s lehkým srdcem. Jelikož asi není v mých silách dostat tuto osvětu mezi všechny spoluobčany ČR v začátku se spokojím pokud se toto dostane alespoň k mým přátelům, známým a k lidem z mého milovaného města a okolí. Chceme s tímto problémem začít bojovat a právě zázemí BFITu by mělo být takřka geniálním nástrojem. U nás jsou vítáni všichni bez rozdílu věku, protože na to začít žít zdravěji není nikdy pozdě.

Naším hlavním cílem je především pomáhat lidem cítit se lépe ve svém vlastním těle a to díky cvičení, pohybu a aktivnímu odpočinku. Z BFITu chceme vybudovat místo kam se lidé budou rádi vracet, kde se budou vytvářet nová a nová přátelství a silná komunita.

Tomáš Knotek, zakladatel

Co vše vám prostory našeho fitka nabízí?

Tereza

Z prostoru, který se nám naskytnul jsme se snažili s kolegy „vytřískat“ maximum, tak abychom oslovili co možná nejširší skupinu zákazníků. U nás by si měl na své přijít opravdu každý od těch nejmenší až po ty nejstarší.

U nás na webu v sekci „Co nabízíme“ se můžete podívat místnost po místnosti a udělat si jasnou představu, co jsme pro Vás vybudovali.

Náš podnik jsme si tímto v rychlosti představili, ale samozřejmě nejvíce mě potěší, když se o všem přijdete osobně přesvědčit, abyste si mohli vytvořit obrázek sami.
Z celého srdce doufám, že se Vám v BFITU bude od začátku líbit a budete se zde cítit jako doma, kam se jako domů budete rádi vracet.

Tomáš Knotek, zakladatel

Co bys řekl závěrem?

Tereza

Závěrem bych chtěl říct, že jsem hrdý na místo kde žiju, narodil jsem se tu a chci tu také zemřít. Mám tu rodinu, kamarády a jsem tu šťastný. To je asi ten hlavní důvod proč dělám to co dělám. Vždycky jsem chtěl dělat něco co by přinášelo užitek celé společnosti a věřím, že právě BFIT nám všem bude přinášet jenom radost. I přesto, že jsem nikdy nebyl zrovna zapálený cvičenec navštěvující posilovny a podobná zařízení, jsem se rozhodl právě pro tento sportovní segment, protože zdravý životní styl je mi čím dál tím blíž, i proto jsem absolvoval rekvalifikační kurz na trenéra fitness a získal tak alespoň základní přehled v tomto oboru a zároveň živnostenské oprávnění k tomu abych mohl náš podnik provozovat vlastním jménem. Nicméně tím moje cesta vzdělávání nekončí, jelikož obor Fitness je velice obsáhlý a já mám chuť se neustále zdokonalovat a vylepšovat své dovednosti, které moc rád předám dál. Připojte se ke mně na tuto cestu zdrávého životního stylu a pojďme si společně zlepšit svou fyzickou a duševní kondici. 

Rád bych ještě zmínil jednu důležitou věc. Kdyby se mezi Vámi kdo tento článek čte našel někdo koho už v tuto chvíli fitness naplňuje a rád by se v tomto oboru rozvíjel a přitom rád pracuje s lidmi a rád by se třeba také jednoho dne stal trenérem, budu rád když mi o sobě dáte vědět. Věřím, že najdeme společnou řeč a pustíme se tak do budování fitness rodiny i z hlediska trenérského týmu.

Ještě jednou moc děkuji všem, kdo se jakkoliv na vzniku BFITu podílel :-)

Tomáš Knotek, zakladatel

Rezervuj si trénink!

Rezervace
Vyzkoušej nejnabušenější fitko v celém širokém okolí a dopřej svému tělu skvělý aktivní odpočinek
U nás jsou vítáni všichni od nejmenších až po babičky a dědečky. Nikdy není pozdě na to začít žít zdravěji!
Najdeš u nás i wellness zónu tvořenou dvěma saunami, odpočívárnou a ochlazovacím bazénkem.
Chceme budovat v našich dětech radost ze sportu od útlého dětství, proto jsme připravili něco i pro nejmenší.